Arşiv Taşımacılığı Nedir?

Arşiv Taşımacılığı Nedir?

Arşiv Taşımacılığı Nedir?


Arşiv; çeşitli sektörlerdeki bilgilerin depolandığı ve dosyaların yer aldığı alana verilen isimdir. Adliye, hastane, okul gibi pek çok kurumda bulunan arşiv, uzun zaman aralıklarını kapsaması sebebiyle çoğu zaman oldukça kalabalıktır. İçinde bulundurduğu dosyalar nedeniyle arşivler taşınma işlemleri gerektiğinde işin içinden çıkılamayacak seviyelere gelebilir. Bu nedenle kurum ve kuruluşlar arşivlerin taşınması gerektiğinde bilgilerin eksiksiz bir şekilde bir noktadan başka bir noktaya taşınması konusunda endişe duyarlar. Arşiv taşımacılığı ise tam olarak bu noktada devreye girer. Arşiv taşımacılığı; arşivde yer alan dosyaların profesyonel bir şekilde toparlandıktan sonra herhangi bir zarar görmeden istenilen adrese taşınmasını sağlayan hizmetin ismidir.  Özellikle hastanelerin, adliyelerin ve şirketlerin bina değişiklikleri sebebiyle bir noktadan başka bir noktaya taşınmasında arşiv taşımacılığının büyük önemi vardır. Arşiv taşıma İstanbul içerisinde sunulan hizmetler sayesinde oldukça profesyonel bir şekilde kısa süre içerisinde gerçekleştirilebilmektedir.


Arşiv Taşımacılığı Nasıl Yapılır?


Arşiv taşımacılığı konusunda merak edilen bir diğer soru ise arşiv taşımacılığının nasıl yapıldığıdır. Arşiv taşımacılığı bu konuda profesyonelleşmiş ve herhangi bir olumsuzluğa sebebiyet vermeyecek kişiler ile yürütülmektedir.  İlk olarak taşınacak olan arşivin gereksinimleri, kapasitesi ve hassasiyet durumu belirlenir. Bu işlemin gerçekleştirilmesinin ardından arşivin ne kadar süre içerisinde taşınması gerektiği konusunda planlama yapılır. Bu aşamada önemli olan kurum ve kuruluşların istekleri gibi görünse de arşivin herhangi bir zarar görmeden taşınması en önemli unsurdur. Bu nedenle arşiv taşıma işlemi gerçekleştirilmeden önce dosyaların başına gelebilecek olan olası olumsuzlukların değerlendirilmesi ve bu olumsuzluklara göre hareket edilmesi son derece önemlidir.

Alanında profesyonel ekipler arşivin hassasiyetini ve durumunu tespit ettikten sonra taşımacılık sürecini başlatır. Bu işlem dosya kapasitesine ve taşıma alanında göre değişim gösterse de genellikle iki üç gün içerisinde tamamlanmaktadır. 


Arşiv Taşımacılığının Maliyeti Nasıl Hesaplanır?


Arşiv taşımacılığının maliyetinin etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Ancak temel bir ifadeyle;

Paketleme gerçekleştirildikten sonra ortaya çıkan koli sayısı,

Dolap sayısı,

Taşınacak olan kat sayısı,

Bu taşımacılık türünü etkileyen en önemli faktörler arasında yer almaktadır. 


Arşiv Taşımacılığı Zor mu?


Arşiv taşımacılığı oldukça detaylı bir iş olması sebebiyle zorlukları bulunan taşımacılık türlerindendir. Mevcut dosyaların hem paketleme hem de taşımacılık sırasında zarar görmemesi, taşıma sonrasında dizim işleminde dosya sıralamasının karıştırılmaması gibi pek çok unsur yüksek dikkat gerektirir. Bu nedenle arşiv taşımacılığının kolay olduğunu söylemek mümkün değildir.  Özellikle bu işi ilk kez gerçekleştirecek olan kişilerin olası olumsuzluklar adına yüksek güvenlik önlemleri alması önerilmektedir. Çünkü taşımacılık faaliyetleri sırasında herhangi bir dosyaya zarar gelmesi durumunda arşivde önemli bir boşluk açılacaktır. Geri dönüşü olmayan bu hatanın telafi edilmesi ise mümkün değildir. Bu nedenle arşiv taşımacılığı konusunda deneyimsiz olan kişilerin profesyonellik adı altında hizmet vermeye çalışması etik ve güvenilir değildir. Arşiv taşımacılığı firmaları da arşiv taşımacılığı hizmeti almak isteyen kişiler de bu aşamada oldukça dikkatli olmalıdır. 


Arşiv Taşımacılığında Sigorta Yapılır mı?


Arşiv depolama ve arşiv taşımacılığı hizmetleri sırasında sigorta işlemleri gerçekleştirilmektedir. Sigorta yapılması hem müşterilerin hem de arşiv taşımacılığı sırasında gerçekleştirilen uygulamaların güvenliği açısından oldukça önemlidir.


Arşiv Taşımacılığında Tecrübe Önemli midir?


Arşiv taşıma İstanbul içerisinde ya da şehirlerarası bir şekilde yapılabilir. Ancak profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmemesi durumunda  taşıma işlemi sırasında dosyalara zarar gelebilir. Bu durum arşivin bozulmasına ve kurumların maddi manevi zararlara uğramasına neden olacağı için son derece tehlikelidir. Bu nedenle arşiv taşımacılığında tecrübe önemli midir? Sorusunun cevabı kesinlikle evettir.  Arşiv taşıma firmaları da müşteriler de  taşımacılık sürecinde son derece dikkatli olmalıdır. 


Üste Çık