Müze Taşımacılığı İçin Firma Seçiminde Göz Önüne Alınacak Hususlar

Müze Taşımacılığı İçin Firma Seçiminde Göz Önüne Alınacak Hususlar

Müze Taşımacılığı İçin Firma Seçiminde Göz Önüne Alınacak Hususlar

Zaman zaman müzeler de tıpkı hastane, adliye ve diğer kurumlar gibi bir yerden bir başka yere taşınmaktadır. Zorunlu ya da keyfi sebeplerden dolayı müze içerisinde bulunan eşyaların bir yerden başka bir yere taşınma işlemine müze taşımacılığı adı verilir. Müze taşımacılığı her ne kadar diğer taşımacılık işlemlerine benzetiliyor olsa da oldukça hassasiyet gerektirir. Bu özelliği ile hastane, adliye ve arşiv taşımacılığından ayrılan müze taşımacılığında gözden kaçırılan en ufak detay geri dönülemez zararlara girilmesine neden olabilir.   Olası olumsuzlukların önüne geçmek ve müze taşıma sırasında maddi zararlara neden olmamak adına oldukça önemlidir. Peki, müze taşımacılığı nasıl yapılır?


Müze Taşımacılığı Nasıl Yapılır?

Müze taşımacılığı için ilk olarak güvenilir bir firma ile anlaşma sağlanmalıdır. Anlaşmanın sağlanmasının ardından müze ve eser planlaması gerçekleştirilir. Bu planlama hem sigorta işlemlerinin yapılması hem de müzenin istenilen tarihler aralığında taşınması adına oldukça önemlidir. Ardından belirlenen bölgeden başlayarak eserlerin koruyucu materyaller ile kaplanması sağlanır. Tüm kaplama işlemleri tamamlandığında eserler taşıyıcılara yüklenerek istenilen adrese doğru yola çıkarılır. Bu aşamaya gelinceye kadar tüm süreç oldukça yavaş bir şekilde ilerleyecektir. Müze taşımacılığının dikkat gerektirmesi sürecin yavaş ilerlemesinin en büyük nedenidir. Bu sebeple müze taşımacılığı İstanbul için araştırma yapan kişilerin tüm faktörleri göz önünde bulundurması oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir husustur. 


Müze Taşımacılığı için Firma Seçimi

Müze taşımacılığı da pek çok taşımacılık türü gibi profesyonellik gerektirmektedir. Profesyonelliğin olmadığı durumlarda ortaya çıkabilecek olan olumsuzluklar maddi manevi pek çok kayba sebep olabilir. Özellikle tarihi eserlerin bulunduğu müzelerde gerçekleştirilecek olan taşımacılık işlemlerinde yaşanabilecek olan en ufak olumsuzluk milyon dolarla mâl olabilir. Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak ve zarara uğramamak adına müze taşımacılığı için firma seçiminde göz önüne alınacak hususlar son derece önemlidir.

Tüm bu nedenlerden dolayı müze taşımacılığı gerçekleştirecek olan kişilerin dikkat etmesi gerekenler:

  • İlk husus şüphesiz ki güvenilirliktir. Güvenilirlik faktörünün göz önünde bulundurulmaması durumunda eserler taşınma sırasında en masum ifade ile kaybolabilir. Kaybolması gibi masum bir ifadenin yanı sıra değeri paha biçilemez tarihi eserlerin çalınması da olası olumsuzluklar arasında yer almaktadır.  Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak adına müze taşımacılığı için firma seçimi gerçekleştiren kişilerin güvenilir bir firma bulması son derece önemlidir. 

  • Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise profesyonellik olacaktır. Pek çok firma güvenilir bir şekilde müze taşımacılığı gerçekleştirebileceğini söylese de profesyonelliğin olmadığı durumlarda eserlere zarar gelebilmektedir. Profesyonellik faktörü bu gibi durumlarda önemsizmiş gibi görünüyor olsa da gerek paketleme sürecinde gerekse taşıma ve yerleştirme aşamalarında profesyonellik oldukça önemli bir husustur. Profesyonel firmalar uygun materyaller kullanarak paketledikleri eserleri dikkatli bir şekilde taşıdıktan sonra oldukça titiz bir şekilde yerine yerleştirmektedir. Çarpma, kırılma, çizilme gibi durumlar profesyonel müze taşımacılığı gerçekleştiren firmalarda görülmemektedir.

  • Müze taşımacılığı için firma seçimi gerçekleştirecek olan kişilerin dikkat etmesi gereken üçüncü faktör ise fiyattır. Pek çok taşımacılık türünün aksine müze taşımacılığında uygun fiyat diye bir şey yoktur. Müze taşıma fiyatları uygun değildir. Bu durumun en büyük nedeni hem büyük bir profesyonellik gerektiriyor olması hem de oldukça yavaş bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmesidir. Büyük, ağır ve değerli eserlerin uygun fiyata ve kısa süre içerisinde bir yerden başka bir yere taşınması mümkün değildir.  Bu faktörlere dikkat ederek müze taşımacılığını gerçekleştirebilir ve kusursuz bir taşımacılık hizmetinden yararlanabilirsiniz. Müze taşıma firmaları bu konuda sizlere rehberlik edecektir.


Üste Çık